Už druhým rokem je kolínská DS Školka v lese zapojená do projektu Světová škola. V rámci něj se řeší různorodá globální témata. Aktuálním tématem byla voda, a především její nedostatek. Celý rok se průvodci s dětmi věnovali různým experimentům s vodou, ale také se učili, proč je pro nás důležitá a jak s ní můžeme šetřit. Na závěr děti s průvodci a rodiči uspořádali sbírku peněz, aby mohli pomoci těm, kteří nemají vody dostatek.

galerie

„Realizace projektu mi přinášela obrovskou radost z několika důvodů. Mám radost, že se snažíme dělat něco, co přispívá ke zlepšení života na naší planetě a že toto vědomé chování, velmi přirozeným způsobem učíme děti. Také mám radost z toho, že se nám takto důležité téma povedlo integrovat do našeho každodenního režimu ve školce. Vždy s dětmi o těch tématech ráda diskutuji a mám radost z jejich znalostí a z toho, jak nad danou problematikou dokážou přemýšlet,“ říká Kristýna Tvrdá, průvodkyně dětí.
V DS Školka v lese se děti naučily s vodou zacházet úsporně, dešťovou vodu zachytávají do sudů a potom ji používají na zalévání truhlíků, záhonku nebo stromu Pohádkovníku. Svoje celoroční učení, představují veřejnosti ve videu, které vzniklo jako shrnutí celého tématu vody. Ve videu děti mluví například o tom, proč je voda důležitá, nebo kde všude ji můžeme najít. Také tam uvidíte různé pokusy s vodou, které během roku v DS Školce v lese vyzkoušel a můžete se jimi inspirovat.
Za peníze z uspořádané sbírky jsme pořídili několik Skutečných dárků od organizace Člověk v tísni. Konkrétně 2x 10.000 litrů pitné vody, 2x vodovodní kohoutek, 4 kanystry na vodu a jedno WC. Podařilo se tak společně přispět těm, kterým neteče doma voda z kohoutku nebo nemají přístup k pitné vodě.
„Náš tým je silný a máme skvělé děti. I v aktuální situaci jsme zvládli předat naši práci ostatním, a i když plán byl úplně jiný, zvládli jsme to uchopit a nevzdali se. To, že se nám podařilo vybrat slušnou částku a pomoci lidem, kteří s vodou mají opravdu problém. Chodí nám opravdu milé zpětné reakce a já vím, že jsme odvedli dobrou práci a že má smysl pokračovat. Už se moc těším na další projekt,“ říká Mirka Jahodová, vedoucí DS Školky v lese Prostor plus v Kolíně.