Řešíte společenský problém z oblasti vzdělávání či aktivní občanské společnosti? Potřebujete nastartovat váš projekt, tak aby byl zajímavý pro investory a našel si svůj vhodný typ financování?

ondrej-zapletal-300x300

Jistě znáte, a pokud ne, nyní je na čase lépe poznat Nadaci Karla Janečka, kde se nyní chystají zajímavé novinky. Nadace totiž spustila na jaře nový akcelerátor a již na podzim odstartuje druhou část tohoto programu, který cílí na investory! I velmi dobré projekty často postrádají vhodné financování. Akcelerátor udělá s vaším projektem přesně to, co akcelerátor dělá ve vašem voze, prostě jej zrychlí. Navede jej navíc správným směrem. Aby byl směr opravdu dobrý, o to se postarají odborníci z různých oblastí, kteří se na Akcelerátoru podílí. Díky jejich vedení naleznete cestu, jak projekt koncipovat, aby mohl uspět. #třidvajedna na investory je pokračování akceleračního programu #třidvajedna dílna, který má za cíl pomoci sociálním inovacím.

Na Festivalu sdílení dobré praxe bude jedinečná příležitost setkat se přímo ze stratégem #třidvajedna Ondřejem Zapletalem, který vedl 5 let Nadaci Vodafone, působil v zahraničních misích organizace Člověk v tísni. Ondřejovi jsme položili několik otázek, otvírající nám dveře do Nadace Karla Janečka.

 

Co Nadace Karla Janečka podporuje?
Je to rozvoj aktivní občanské společnosti, sociálních inovací, výchovy a vzdělávání. V letošním roce jsme spustili dva vlastní programy. #laskavec je projekt, ve kterém hledáme příběhy neznámých dobrosrdečných lidí, kteří nezištně dělají neobyčejné věci pro své okolí. Kdokoliv může nominovat na www.nadacekj.cz/laskavec. Druhým je program #třidvajedna.

Můžete nám o akcelerátoru #třidvajedna říci trochu víc, jak to vlastně funguje?
#třidvajedna je třífázový akcelerační program. První část proběhla letos na jaře ve Svatém Janu pod Skalou. Jednalo se o pětidenní workshop ověřující životaschopnost projektů v počáteční fázi. Druhá fáze proběhne letos na podzim. A je určena pro projekty v pokročilejší fázi, které již mají prototyp a první uživatele. Třetí fáze je individuální a dlouhodobější a je pro projekty k investici. Akcelerátor je organizován ve spolupráci s coloradským Unreasonable Institute.

O co půjde v druhé fázi #třidvajedna na investory!?
Jedná se o šestidenní program připravující projekty na investici. Je určen pro projekty, které řeší inovativním způsobem společenský problém z oblasti vzdělávání nebo aktivní občanské společnosti. Probíhat bude na podzim. Přihlásit se můžete na www.nadacekj.cz.

Kdo se tedy může přihlásit?
Program je určen pro projekty ve fázi realizace s ověřeným základním business modelem a s historií prvních tržeb. Téma je oblast vzdělávání a aktivní občanské společnosti. Důležitá je také škálovatelnost, tedy možné rozšíření dále (s ambicí dopadu na tisíce uživatelů). Dalším kritériem je sestavený realizační tým a cíl udržitelného financování nezávislého na jednorázových grantech.

Přijďte se na Festival sdílení dobré praxe ve čtvrtek 22. září 2016 do CEROP v Kolíně Ondřeje Zapletala zeptat, co mohou projekty v akcelerátoru #třidvajedna získat. Zda je Váš projekt vhodný pro akcelerátor a třeba i to, jak vypadají projekty, které dílnou prošly.

Ondřej Zapletal

Ondřej Zapletal působí v Nadaci Karla Janečka jako strategický leader. Po úspěšném akcelerátoru #321 dílna nyní připravuje pokračování #321 na investory! Pět let vedl Nadaci Vodafone, předtím pracoval na různých pozicích ve společnosti Člověk v tísni, mimo jiné jako vedoucí misí v Afghánistánu, Barmě nebo na Srí Lance. Rád chodí po horách a rekreačně leze.