Před zahájením letních prázdnin se v klubu Kolárka v Kolíně konal 3. ročník Talent show nízkoprahu. Jedná se o putovní společnou akci pracovní skupiny nízkoprahových klubů Středočeského kraje. Letos byla tedy místem konání a hlavním organizátorem Kolárka.

Talentové soutěže se zúčastnilo na 30 dětí z celkem pěti klubů – z neratovické PoHoDy, berounského Klubu 21, kutnohorského Klubusu, z Mezičasu v Mníšku pod Brdy a samozřejmě klienti z naší kolínské Kolárky. Výkony hodnotila šestičlenná porota a soutěžilo se celkem ve třech kategoriích – výtvarné na téma „Rok 3000“, pohybové a pěvecké, kde jsme se setkali třeba i s beatboxem.

Velkým úspěchem bylo obsazení 1. a 3. místa pěvecké kategorii dětmi z naší Kolárky a my jim tímto ještě jednou moc gratulujeme. Výherci se mohli radovat z hodnotných cen, kterými byly například kvalitní přenosné reproduktory nebo značkové batohy dotované městem Kolín, kterému děkujeme za podporu.

Děti a mladí lidé, navštěvující nízkoprahové kluby v sobě často skrývají dovednosti a nadání, které není nijak podporováno a rozvíjeno. Mnohdy se jedná o děti s nízkou podporou účasti v běžně organizovaných aktivitách, kde by se učily novým dovednostem, ale i povinnostem. Nezřídka je důvodem finanční zátěž, kterou sebou organizované aktivity  nesou, ale i nezdravá soutěživost, která mnohé děti postupem věku odradí. V nízkoprahových klubech pracujeme s dětmi na rozvoji jejich silných stránek s ohledem na možnosti a limity, kterými disponují. Podporujeme a oceňujeme jejich projevenou snahu, díky čemuž získávají nové životní zkušenosti a odvahu ukázat své nadání. Talentová soutěž je špičkou ledovce práce s dětmi s větším či menším talentem. Každopádně zkušenost se sebeprezentací, příprava soutěžících, podpora a ocenění vrstevníků je zkušenost, kterou dříve či později ve svém životě zúročí.