Začátkem měsíce červen proběhla v prostorách Akademie věd v Praze dvoudenní konference na téma „Preventivní cestou – necestou, aneb křižovatky odbornosti“, která se konala v rámci realizace projektu Vzdělávání pro zdraví na základních školách (ZDRAVÍ na ZŠ) CZ.1.07/1.1.00/53.0025. Konferenci pořádaly partneři Prostor plus o.p.s., Magdaléna, o.p.s., Cesta integrace o.p.s. a Semiramis, o.s. Cílem konference byla reflexe účastníků, sdílení a přenos praktických zkušeností mezi pedagogy a odborná diskuze s odborníky ve vzdělávání ohledně dalšího využití vzdělávacích programů pro podporu rozvoje kurikulární reformy a zkvalitňování počátečního vzdělávání.
Na odborné konferenci byly prezentovány lektory primární prevence výstupy a příklady dobré praxe získané během realizace projektu Vzdělávání pro zdraví na základních školách (ZDRAVÍ na ZŠ). Mimo to bylo přizváno mnoho odborníků (MUDr. Kateřina Cajthamlová, PhDr. Václav Mertin, Martin Kožíšek, Mgr. Kamil Kopecký, PhD.,Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D. aj.), kteří přednesli své příspěvky z oblasti pedagogiky, dětské psychologie, inkluzivního vzdělávání, zdravého životního stylu, bezpečí na internetu, klimatu třídy a dalších aktuálních oblastí.
Dvoudenní konference se po oba dny účastnilo 125 pedagogů a nepedagogických pracovníků ze středočeského kraje. Celá akce byla pomocí anonymních dotazníků evaluována. Z dotazníkového šetření od účastníků vyplynula celková spokojenost s konferencí, její odborností, srozumitelností a organizačním zajištěním. Z prezentovaných témat je nejvíce zaujaly tyto oblasti: Prevence v oblasti radikální religiozity, Škola a jídlo, Kyberšikana a další rizikové jevy. Z jednotlivých příspěvků si účastníci odnáší mnoho podnětných informací a nápadů do své praxe. V následných konferencích by účastníci uvítali příspěvky na téma: Agresivita mezi dětmi, Psychologie dítěte, terapie dětí a Poradenství proti šikaně.
Na konferenci pedagogové mimo jiné získali nově vytvořené metodiky: „Jak na prevenci pro zdraví na I. stupni ZŠ – metodika pro pedagogy 4. a 5. ročníků a II. stupni ZŠ – metodika pro pedagogy 7. – 9. ročníků“, která obsahuje sadu efektivních nástrojů pro práci s žáky během školní výuky. K metodice byly vytvořeny partnerskou organizací Prostor plus o.p.s. pracovní sešity pro žáky, jež podpoří metodický manuál.
Tato odborná konference uzavřela projekt (ZDRAVÍ na ZŠ), podtrhla intenzivní celoroční spolupráci jednotlivých škol a partnerských organizací a završila celoroční vzdělávání pro týmovou práci v třídních kolektivech a zdravou výchovu dětí.
Tým programů Primární prevence