12. 12. 2014 proběhl v komunitním centru Kolárka poučný seminář na stále aktuálnější téma kyberšikany.
Účastníky byly týmy Prostor plus o.p.s. – Primární prevence, psychologové působící na kolínských základních školách a sociální pracovníci z mobilního nízkoprahového zařízení pro děti a mládež KLUBUS. Přednášejícím byl Mgr. Jan Bartoněk. Jelikož je kyberšikana jedním z velmi častých jevů (z výzkumných šetření provedených E- bezpečím vyplývá, že 50% dětí mělo problémy s kyberšikanou), rozhodli se lektoři primární prevence obohatit si znalosti v této problematice.
Kybernetický prostor nemá žádné hranice, žádná omezení. Pocit nedosažitelnosti a předpokládané anonymity způsobuje, že žákům odpadají zábrany a v tomto virtuálním prostředí si tzv. dovolí více. Za jednoznačně rizikové chování můžeme pokládat oblíbené sdílení osobních údajů, fotek a videozáznamů. Málokdo si čte smluvní podmínky společností, málokdo si uvědomuje, že záznam není možné lehce vymazat, nemluvě o možném manipulování či vydírání přes internet.
Ve virtuálním světě lidé mnohem snáze ztrácí zábrany. Ve složitém značkování a kódování se člověk lehce ztratí a jednodušeji podlehne manipulaci. Pro děti je tento prostor mnohem více nebezpečný. Jejich naivita a důvěra je vyšší a o to více jsou vystaveni prostřednictvím medií násilí, agresi a virtuální prostředí je ideálním prostředím, kde si toto mohou vyzkoušet.
Kybergrooming neboli seznamování přes internet často nahrazuje či předchází přímému střetnutí jedinců. Virtuální anonymita však může být hrozícím nebezpečím.
Pod vymyšlenou identitou mohou dospělí jedinci lákat nezletilé na osobní schůzky, žádat po nich intimní fotky aj. Útočníci často posílají fotky stažené z internetu a vydávají je za své, zrcadlí emoce, zájmy oběti, aby se jim zalíbili, a poté je vyzvou k osobní schůzce. Tato střetnutí však mohou končit až tragicky (sexuální zneužití a fyzická napadení).
Na rizika a nástrahy anonymního seznamování realisticky poukazuje projekt Seznam se bezpečně 1, 2 //www.seznamsebezpecne.cz/, jež také poskytuje návod, jak s riziky kyberprostoru bojovat.
Co tedy lze ve světě, kterým hýbou informační a komunikační technologie, dělat, abychom se ochránili? Upozorňovat na rizika internetu, konfrontovat se s důsledky svých počínání a nikdy nezapomínat, že ačkoli se na internetu pohybujeme ve virtuálním světě, naše chování tam může znepříjemnit náš reálný svět.
Seznam se bezpečně [online]. 2014 [cit. 2014-12-21]. Dostupné z: www.seznamsebezpecne.cz
Za Programy primární prevence zpracovala Mgr. Hana Kmochová