Lektorky primární prevence se na začátku roku 2015 zúčastnily stáží v organizaci Rozkoš bez rizika a Respondeo o.s. Během stáží se seznámily s výše uvedenými organizacemi, jejich chodem a sociálními službami. Zúčastnily se i terénních služeb a konzultací.

Občanské sdružení Respondeo, o.s., působící na území šesti okresů, nabízí své poradenské služby v rámci několika center: Občanská poradna, Centrum pro pomoc obětem a Intervenční centrum. Mgr. Jana Vančáková navštívila Občanskou poradnu Nymburk o.s. Občanská poradna nabízí své poradenství lidem v tíživých životních situacích, týkajících se především právních vztahů. Poradna nabízí i možnost online konzultací. Pracovníci napomáhají klientovi zorientovat se v problému a podporují ho v jeho řešení. Během stáže se Mgr. Jana Vančáková podrobněji seznámila i s fungováním Intervenčního centra a jeho provázáním na návaznou síť (např. OSPOD).

Rozkoš bez rizika (dále R-R) je organizace poskytující zdravotnické, sociální a terapeutické služby ženám pracujícím v sex byznysu. R-R je celorepublikovou organizací a zároveň je součástí sítě organizací, které bojují za práva sexuálních pracovníků ve světě. Mgr. Hana Kmochová absolvovala stáž ve středisku v Praze. R-R nabízí vedle základní nabídky služeb (testování na pohlavně přenosné nemoci, poradenství ve střediscích, terénní služby, individuální terapie) také preventivní služby, které poskytují ve střediscích a v terénu pro klientky a dále primární prevenci pro školy i širší veřejnost. Kromě toho, jako součást terapeutické práce s klientkami, provozují sociální divadlo Rozkoš, sídlící v Praze. R-R se velmi aktivně angažuje při tvorbě nové legislativy a snaží se pro ženy pracující v sex byznysu zajistit lepší podmínky.

Pohledem očima stážistky Mgr. Hany Kmochové:

„Když jsem do R-R jela, měla jsem o fungování organizace základní představu, přesto mi zůstávalo v hlavě několik otázek. Především jsem byla plná očekávání, jak budou služby konkrétně poskytovány a jaký o ně bude zájem. Během několika prvních hodin jsem získala obrovské množství informací o celkovém chodu organizace. Zjistila jsem, že každé pondělí probíhá ve středisku R-R sociální poradna, kde se klientky mají možnost poradit o své životní situaci, využít sociální zázemí i sociální šatník. Každý čtvrtek je otevřené zdravotnické středisko, kde jsou ženy testovány na pohlavně přenosné nemoci a během návštěvy využívají možnost konzultací se sociálními pracovníky. Pokud jsou klientky přihlášené u jedné z pěti pojišťoven, mají testování zdarma, v opačném případě si ho hradí. Překvapilo mě domácí prostředí a velmi uvolněná atmosféra obou poraden. Předpokládám, že to je i jeden z důvodů, proč jsou obě poradny hojně navštěvované. Měla jsem možnost vyzkoušet si i terénní práci. Do terénu vždy vyráží jeden sociální pracovník se svým sociálním baťůžkem, kde má propagační materiály, dárky v podobě prezervativů, menstruačních houbiček, lubrikačních gelů aj. a zdravotní pracovník, který ve svém zdravotnickém baťůžku má zdravotnický materiál určený k testování. Způsob terénní práce se odlišuje dle navštěvované lokality (podniky, pouliční scéna). Do vzdálenějších míst jezdí sanita, která se pohybuje po celé ČR.

Zaujala mě dravost zaměstnanců R-R v boji o práva žen pracující v sex byznysu, jelikož české prostředí vytváří především represivní návrhy na úpravu legislativy. R-R se snaží, aby na prostituci bylo nahlíženo jako na zaměstnání, aby se zlepšilo postavení žen pracující v sex byznysu. K tomu může napomoci i jeden z nejaktuálnějších projektů, který R-R realizuje, Právo na sex aneb Intimní asistence pro potřebné. Tento projekt otevírá jedno z velmi kontroverzních témat v ČR, právo hendikepovaných prožívat svoji sexualitu. R-R nabízí svým klientkám zaškolit se v intimní asistenci jako jednu z možností, jak zůstat v sex byznysu a zároveň se vymanit z rizik, které s sebou prostituování přináší.“