Přestože se v České republice v posledních letech zájem o evropské dění lehce zvyšuje, stále zaostáváme pod evropským průměrem. Mínění o Evropské unii je pak vůbec nejnižší od roku 2007. O zájmu a informovanosti o EU mluvil na diskuzi v Kolíně europoslanec Luděk Niedermayer (zvolen za TOP 09/STAN).
Luděk Niedermayer navštívil Kolín na pozvání obecně prospěšné společnosti Prostor Plus, která poskytuje sociální služby, vzdělávání a pracuje na rozvoji regionu.

IMG_8406-1000

Zatímco se v roce 2015 o evropskou politiku zajímalo 54% občanů EU, za Českou republiku to bylo pouhých 34%. „Zájem o Evropskou unii není bohužel moc velký. Obecně se zvyšuje vždy, když se objeví krize,“ řekl Niedermayer. V souvislosti s tím upozornil na sklon politiků svádět nepopulární kroky na „Brusel“, byť v praxi stojí na jejich rozhodnutí a hlasování přímo volených poslanců Evropského parlamentu. „Evropská unie není nic jiného než vůle členských zemí. Jsou to rozhodnutí Evropského parlamentu, která činí konkrétní zvolení poslanci jako já, a rozhodnutí premiérů nebo poslanců, kteří sedí v Radě. To nejsou žádní abstraktní byrokrati, kteří by o něčem rozhodovali, rozhodnutí činí konkrétní zástupci členských zemí. A velmi často se stane, že český politik kritizuje něco, co předtím on nebo nějaký jeho kolega v Evropské radě schválil,“ vysvětlil europoslanec.  

Podle Niedermayera jsou to právě politické elity, které mají na formování názorů lidí mají velký vliv a neměly by ho zneužívat zkratkovitými hesly a populismem. To by také pomohlo zlepšit pověst Evropské unie. Zapomínání na to, jaké hodnoty za Unií stojí a co vše nám přináší, co od nás vyžaduje, může vést k bolestivým důsledkům,“ upozornil europoslanec a zároveň dodal: Kdyby více lidí přemýšlelo, co to Evropská unie je a co pro nás znamená, věřím, že by stoupl i počet těch, kteří jí fandí.“ Sám proto jezdí pravidelně po krajích na diskuze s občany, kde s nimi o své práci v Evropském parlamentu a o Evropské unii hovoří.